Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır? Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli otomobiller, her geçen gün hayatımızda daha görünür bir yer almaya başlamış durumdadır. Türkiye’de tanıtılan yerli otomobil Togg ise elektrikli otomobillere olan ilgiyi arttırmıştır. Elektrikli otomobiller diğer otomobillere kıyasla şuanda daha pahalı olsa da; normal araçlara göre yaklaşık 5 kat daha ekonomik oldukları görünmektedir. Yakıt tasarrufu sağlamalarının yanında sessiz bir sürüş deneyimi ve sürücüye ekstra konfor imkanı sunmaktadır.

 

Şuanda güncel olarak 4 çeşit elektrikli araç teknolojisi kullanılmaktadır. Bunlar ; Hybrid Sistemli yani melez, Sarj Edilebilir yani Hybrid Sistem, Menzil Attırıcılı (Range Extender) ve tam elektrikli araç sistemleri kullanılmaktadır.

 

Hybrid Sistemli Araçlar

 

Elektrikli araçların yanı sıra hibrit araçlar isimlerinden de anlaşıldığı gibi hem içten yanmalıdır hemde elektrikli olarak 2 çeşit motor kullanılmaktadır. Elektrikli motorların temel görevleri, içten yanmalı olarak çalışan motora destek çıkmaktır.

 

Aracın belirli bir hız alana kadar elektriki olan motor görevi üstlenir, aracın belirlenmiş olan hızın üstüne çıkması durumunda içten yanmalı çalışan motor devreye girerek kullanılan yakıt miktarını minimum seviye düşürür.

Sistem mucidi Toyata !

Hybrid sistemli araçlara en iyi örnek Toyata Prius’dur.

elektrikli araçlar plus otomotiv

Şarj Edilebilir Araçlar

Bu araçların temel çalışma sistemleri Hybrid sistemli araçlarla çok çok benzemektedir. Fakat şarj edilebilir araçalrda daha büyük piller bulunur. Buna ek olarakta prize takılarak şarj edilebilirlerdir. Bu sayede hem priz ile hem de içten yanmalı motor sayesinde ve bunlara ek olarak ta fren enerjisini de geriye kazandırarak piller şarj edilebilmektedir.

 

Menzil Attırıcılı (Range Extender)

Şarj edilebilir araçlarda da olduğu gibi menzil attırcılı sistemle çalışan araçlarda da hem elektrik hemde içten yanmalı motor bulunmaktadır. Fakat bu sistemin bir farkı vardır o da içten yanmalı olarak çalışan motor, hiçbir şekilde motorun çekişine katkıda bulunmaz. Çekiş işlemini tamamen elektrikli motor gerçekleştirir. İçten yanmalı olarak çalışan motorun tek görevi, pilleri şarj etmektir. Bu sistemin en iyi örnekleri: Opel’in Ampera modeli ve BMW’nin İ3 modelidir.

 

Tam Elektrikli Araç Sistemleri

Bu sistem ile çalışan araçlarda yanlızca elektrikli motor bulunmaktadır ve çekişi sadece elektrikli motor tarafından gerçekleştirilir. Bu sistemin piller, prize takılmak suretiyle şarj edilmektedir. Bu sisteme en iyi örnek olan araç: BMW İ3 ‘dür.

 

Etiketler;

elektrikli araç satın al - adiyaman elektrikli araç - plus otomotiv elektrikli araç modelleri